PROGRAM "AKTYWNY SAMORZĄD"
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kleszczowie informuje, że w ramach programu „Aktywny samorząd”, którego realizatorem jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie, osoby niepełnosprawne mogą uzyskać wsparcie w postaci pokrycia kosztów nauki w szkołach policealnych i wyższych oraz w postaci likwidacji barier ograniczających społeczne i zawodowe funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych.
Osoby zainteresowane i spełniające kryteria uczestnictwa w programie mogą zgłaszać się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie przy ul. Czaplinieckiej 66. Więcej informacji można uzyskać na stronach internetowych www.pfron.org.pl, www.pcpr.powiat-belchatowski.pl oraz pod numerem telefonu 44/715-22-62 oraz 44/715-22-69.
Terminy składania wniosków dla Modułu II
-
od dnia 1 marca 2025 r. do dnia 31 marca 2025 r. dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2024/2025,
-
od 1 września 2025 r. do dnia 10 października 2025 r. dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2025/2026.
Terminy składania wniosków dla Modułu I (Obszary A- D) – od 1.03.2025 r. do 31.08.2025 r.
Więcej informacji można uzyskać na stronach internetowych: www.pfron.org.pl , www.pcpr.powiat-belchatowski.pl oraz pod numerem telefonu 44 715 22 62 oraz 44 715 22 69.
OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kleszczowie bierze udział w ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”.
Projekt organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci.
Głównym partnerem kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka.
Kampania koncentruje się na:
uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Inauguracja kampanii odbędzie się 8 października br. w Sejmie RP. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada br. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono.

INFORMACJA DLA ROLNIKÓW
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kleszczowie informuje, że rolnicy zamieszkali i prowadzący gospodarstwo rolne na terenie Gminy Kleszczów mogą składać wnioski o pomoc pieniężną za poniesione szkody w uprawach rolnych zgodnie z Uchwałą Nr XV/140/2019 Rady Gminy Kleszczów z dnia 28 listopada 2019 roku w sprawie wprowadzenia lokalnego programu pomocy społecznej dla rolników zmienioną Uchwałą Nr XLVI/576/2022 Rady Gminy Kleszczów z dnia 31 marca 2022 r. oraz Uchwałą Nr LXVII/801/2023 Rady Gminy Kleszczów z dnia 24 listopada 2023 r.
Program określa szczegółowe zasady i tryb udzielania w latach 2020 - 2027 pomocy pieniężnej rolnikom, u których w gospodarstwach rolnych lub prowadzonych działach specjalnych produkcji rolnej wystąpiły szkody w uprawach w wyniku zaistnienia zdarzeń losowych, np. suszy, powodzi lub podtopienia, deszczu ulewnego, gradu, pioruna, huraganu lub wichury, przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania.
Druki wniosków można pobrać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kleszczowie oraz ze strony internetowej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej www.gops.bip.kleszczow.pl w zakładce Programy i strategie.
Wnioski można składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kleszczowie każdorazowo w momencie wystąpienia w/w zdarzeń losowych.
Do wniosku należy dołączyć nakaz płatniczy z bieżącego roku lub zaświadczenie z Urzędu Gminy potwierdzające posiadanie ziemi, aktualny wypis z rejestru gruntów, dokumenty (imienne faktury) potwierdzające wydatki na zakup materiału siewnego, nawozów, środków ochrony roślin, oprysków, kosztów wynajęcia maszyn rolniczych do wykonania prac w gospodarstwie.
Po złożeniu wniosku Komisja powołana prze Wójta Gminy Kleszczów oszacuje skutki wystąpienia zdarzenia losowego na obszarze wskazanym we wniosku.

"Wojewódzka Karta Rodzin Wielodzietnych” to Program adresowany do rodzin wielodzietnych zamieszkujących na terenie województwa łódzkiego, przyznający ulgi i uprawnienia przy nabywaniu towarów i usług na podstawie Karty.
Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej tj.:
- rodzicowi oraz małżonkowi rodzica, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci;
- dziecku, jeżeli w dniu składania wniosku o przyznanie Karty co najmniej troje dzieci w rodzinie wielodzietnej spełnia warunki: jest w wieku do 18. roku życia, jest w wieku do ukończenia 25. roku życia – w przypadku gdy dziecko uczy się lub studiuje, a w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności bez ograniczeń wiekowych (dotyczy to również dzieci przebywających w rodzinnych formach pieczy zastępczej). Karta nie przysługuje dziecku pozostającemu w związku małżeńskim lub samodzielnie wychowującemu własne dziecko;
- rodzicom zastępczym (osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka), o ile rodzina ta spełnia kryteria rodziny wielodzietnej.
Przyznanie i wydanie Karty następuje na wniosek.
Wniosek wraz z załącznikami można otrzymać w siedzibie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi lub pobrać ze strony internetowej (zakładka: Dziecko i Rodzina, podzakładka: Wojewódzka Karta Rodzin Wielodzietnych).
Wnioskodawca składa wniosek osobiście lub przesyła na adres Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi lub wysyła na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi na platformie ePUAP:/RCPSLODZ/skrytka.
Karta wydawana jest bezpłatnie.
W przypadku rodziców Karta wydawana jest na czas nieokreślony.
Przy wydawaniu Karty nie stosuje się kryterium dochodowego.
Karty wydawane są w terminie do 15 dni roboczych od daty wpłynięcia wniosku do Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
Odbioru Kart można dokonać osobiście. Karty mogą być również przesłane na wskazany we wniosku adres.
Jednostką koordynującą realizację Programu pn. „Wojewódzka Karta Rodzin Wielodzietnych” jest Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, ul. Snycerska 8, 91-302 Łódź. Informacje na temat Programu można uzyskać bezpośrednio w siedzibie RCPS, telefonicznie pod numerem: 42 203-48-67 lub drogą elektroniczną e-mail: karta@rcpslodz.pl
W Programie uczestniczą instytucje kultury i edukacji podległe Samorządowi Województwa Łódzkiego oraz przedsiębiorcy.
Wniosek o wydanie „Wojewódzkiej Karty Rodzin Wielodzietnych” wraz z załącznikami można również pobrać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kleszczowie.

Karta Seniora Województwa Łódzkiego to zbiór ulg i uprawnień oferowanych mieszkańcom województwa łódzkiego, którzy ukończyli 60 rok życia. Partnerami programu mogą być jednostki samorządu województwa, instytucje oraz prywatne przedsiębiorstwa. Karta wydawana jest bezpłatnie i jest bezterminowa.
Aby wyrobić Kartę Seniora należy złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty.
Dokumenty należy złożyć w Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Łodzi (ul. Snycerska 8,91-302 Łódź; tel.: 42 203 48 78; godziny pracy urzędu: 8:00 – 16:00).
Karta wydawana jest w terminie do 15 dni roboczych. Senior może ją odebrać osobiście lub poprzez inną osobę mającą upoważnienie, a także otrzymać za pośrednictwem poczty.
Wniosek o wydanie karty można pobrać ze strony www.rcpslodz.pl (zakładka seniorzy/Karta Seniora Województwa Łódzkiego/Wnioski i inne dokumenty) lub pobrać osobiście w siedzibie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
Wniosek o wydanie „Karty Seniora Województwa Łódzkiego” można również pobrać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kleszczowie.
PROGRAM "AKTYWNY SAMORZĄD"
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kleszczowie informuje, że w ramach programu „Aktywny samorząd”, którego realizatorem jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie, osoby niepełnosprawne mogą uzyskać wsparcie w postaci pokrycia kosztów nauki w szkołach policealnych i wyższych oraz w postaci likwidacji barier ograniczających społeczne i zawodowe funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych.
Wnioski można składać w Powiatowy Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie przy ulicy Czaplinieckiej 66.
Terminy składania wniosków dla Modułu I (Obszary A – D):
Terminy składania wniosków dla Modułu II :
-
od dnia 1 marca 2024r. do dnia 31 marca 2024 r. - dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2023/2024
-
od 01 września 2024 r. do dnia 10 października 2024 r. - dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2024/2025
Więcej informacji można uzyskać na stronach internetowych: www.pfron.org.pl , www.pcpr.powiat-belchatowski.pl oraz pod numerem telefonu 44 715 22 62 oraz 44 715 22 69.
BEZPŁATNE PORADY PRAWNE
Od stycznia 2024 roku na terenie powiatu bełchatowskiego funkcjonują 4 punkty w 6 lokalizacjach, w których mieszkańcy mogą uzyskać nieodpłatną pomoc prawną. Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniającej innych osób w ciągu ostatniego roku.
Na stronie internetowej stowarzyszenia :https://www.sc.org.pl/co-robimy/nieodplatna-pomoc-prawna/nasze-punkty-pomocy/powiat-belchatowski-2023/ dostępne są materiały edukacyjne by każdy indywidualnie miał możliwość zgłębić wiedzę w zakresie podstawowych zagadnień prawnych z którymi często stykamy się w życiu codziennym.
Wśród darmowych materiałów edukacyjnych wyprodukowanych w II kwartale 2023 r. znajdują się m.in.:
Kwartalnik młodzieżowy :
Artykuły prawne np.:
Poradniki prawne:
Zachęcamy również do odszukania Stowarzyszenia Sursum Corda w mediach społecznościowych : Facebook, Instagram i TikTok , gdzie publikowane są m.in. informacje dotyczące dostępu do systemu nieodpłatnych świadczeń, a także posty o zakresie i zasadach udzielania porad oraz prawne zagadnienia tematyczne, w tym w obszarze praw i obowiązków obywatelskich, działalności krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej, mediacji oraz sposobów polubownego rozwiązywania sporów, a także możliwości udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa.
REJONY PRACY PRACOWNIKÓW SOCJALNYCH
Stasińska Mariola- starszy specjalista pracy socjalnej
Kleszczów, Łuszczanowice ul. Złota, Łuszczanowice ul. Szafirowa, Łuszczanowice ul. Brylantowa, Łuszczanowice ul. Diamentowa, Łuszczanowice ul. Turkusowa, Łuszczanowice ul. Opalowa, Łuszczanowice ul. Turkusowa, Łuszczanowice ul. Bursztynowa, Bloki Łuszczanowice ul. Rubinowa.
Cieślak-Moskot Aneta- starszy specjalista pracy socjalnej
Antoniówka, Dębina, Kamień, Łuszczanowice ul. Perłowa, Łuszczanowice Kolonia ul. Srebrna, Rogowiec, Żłobnica, Budynki z lokalami przeznaczonymi do najmu socjalnego Kleszczów ul. Tulipanowa 12 i 14, Budynek z lokalami przeznaczonymi do najmu socjalnego Kleszczów ul. Tulipanowa 14a, Budynek Kleszczów ul. Tulipanowa 8, Budynek Kleszczów ul. Tulipanowa 10, Kleszczów ul. Słoneczna, Kleszczów ul. Sosnowa, Kleszczów ul. Zielona.
Wiśniewska Halina- starszy specjalista pracy socjalnej
Łękińsko, Wola Grzymalina Kol., Czyżów, Wolica, Stefanowizna, Bloki Łuszczanowice ul. Sportowa.
NIEODPŁATNE PORADNICTWO SPECJALISTYCZNE W PCPR BEŁCHATÓW
Bezpłatna pomoc dla osób z terenu powiatu bełchatowskiego dotkniętych przemocą domową oraz będących w kryzysie.
Siedziba udzielanych porad/kontakt | Specjalista | Dzień tygodnia | Godziny przyjęć |
POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE ul. Czapliniecka 66 97-400 Bełchatów tel.: 44 715 22 63 44 715 22 61 | PRAWNIK | Zgodnie z potrzebami zapisy po wcześniejszym zapisaniu się na spotkanie Zapisy - 44 715 22 63, 690 141 700 | 1330– 1530 |
SPECJALISTA ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie i interwencji kryzysowej | codziennie - od poniedziałku do piątku | 900 -14 00 |
PRACOWNIK SOCJALNY | codziennie - od poniedziałku do piątku | 900 -15 00 |
| PSYCHOLOG | Każda środa miesiąca, po wcześniejszym zapisaniu się na spotkanie. Zapisy - 44 715 22 63 690 141 700 | 1500 -17 00 |